Psikoteknik Nedir ?

Kategori : GenelPsikoteknik Nedir ?
Anonim tarafından 4 ay önce soruldu

Psikoteknik nedir ve niçin yapılır ?

1 Cevap
Anonim tarafından 4 ay önce cevaplandı

 
Psikoteknik, tam anlamıyla bireyin var olan iş veya durum için müsait olup olmadığını anlamaya yarayan ufak bir sınav türüdür.

 Şöyle özetlemek gerekir ise, x kişisi bir işe başvurdu fakat burası psikoteknik yöntemi kullanıyor. Yani bu kişinin ufak çaplı bir test edilmesi durumu söz konusu ve iş ile alakalı ne kadar uygun veya değil bunun hesaplanması gerekmekte. O halde psikoteknik işlemi uygulanır ve kişinin iş için müsait olup olmadığı durumu hesaplanır.

 Bu tabii ki sadece iş bazında düşünülemez. Örneğin sürücüler için bu durum fazlası ile araştırılmaktadır. Ülkemiz de artık yeni sistem ve yasa ile bu durum söz konusu olduğundan dolayı hala Avrupa da uzun senelerden beri psikoteknik sistemiyle sürücüler deneyimlenmektedir. Ne kadar sağlıklı araç kullanabiliyor olduğu, trafikte ki durumu, sinir sistemi ve diğer tüm ayrıntılar bu hususta kendini kolayca ön plana çıkaracağı gibi bu ufak test sonucunda da durum kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bu nedenden ötürü psikoteknik sistemi ve değerlendirilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

 
Psikoteknik sistemine maruz olan bir kişi, doğru test doldurmaması halinde de ortaya yanlış sonuçlar çıkacaktır ve bu sonuçların olumlu çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Zira yazılı kağıt üstünün yanı sıra sözlü olarak bu sınav türü artık daha fazla gerçekleştirilmektedir. Psikoteknik alanında başarı elde etmek için kendinizi her zaman sağlıklı tutmalısınız.

Cevabınız
0 + 3 =