Büyük ve Küçük Tansiyon Nedir?

Kategori : GenelBüyük ve Küçük Tansiyon Nedir?
Anonim tarafından 4 ay önce soruldu

Büyük ve Küçük tansiyon nedir? 

1 Cevap
Anonim tarafından 4 ay önce cevaplandı

Tansiyon kalbin kanı vücuda pompalamak için yardım aldığı kuvvettir .
Kalbin sol kısmının  kanı vücuda pompalarken  kullandığı kuvvete büyük tansiyon denir
.Kan akışı sona erdikten sonra damarlarda meydana gelen durgun basınç da küçük tansiyon olarak adlandırılır.
Kan basınç değerinin normal insanlarda belirlenen standartların üzerinde olmasına hipertansiyon denir.
Zaman zaman bu konuda toplumdaki bazı kişilerin eksik veya hatalı bilgiye sahip olduğu görülebiliyor .
Çoğu birey bende hipertansiyon var diye söylerken ,kendilerinde var olan sabit ve sürekli gözetim altında tutulması gerekli olan  bir rahatsızlık yerine bazen stres ve üzüntüyle birlikte tansiyonlarının çıktığını, bunun bir  hastalık değil de gelip geçer bir durum sanılması hatalı bir anlayıştır.
Standart kan basıncı artık 120-80’in altında olarak öngörülür.140-90’ın üstündeki değerler hipertansiyon, arasındaki değerler yüksek veya normal olarak kabul edilir ve takip edilmesi, bazı hallerde de tedavi edilmesine ihtiyaç duyulan sonuçlardır.
Gizli tansiyonu bu bölümde ifade etmek uygun olabilir. Tansiyon rahatsızlığı ile yaş genelde doğru orantılı olarak seyreder.Peki sağlık açısından önemli olan görülme sıklığı epey çok olan bu rahatsızlığın Türkiye’ deki oranları nelerdir ?
Çeşitli araştırmalarda  ülkemizde 30 yaşın üzerindeki kişilerin  %12 ile 16’sında büyük tansiyon değerinin  140 olduğu , küçük tansiyonun 90’nın üstünde , yaş yükseldikçe görülme oranının arttığı, 50 yaşın üzerindeki bireylerde her 4-5 bireyden birinde tansiyonun bu değerlerin  üstünde olduğu tespit edilmiştir.
Hipertansiyonun teşhisi, hangi çeşit tedavinin gerekli olduğuna nasıl karar verilir?
Ense temelli dolgunluk biçimindeki baş ağrısı, kulaklar içinde basınç hissi, uğultu,burun kanaması gibi yakınmalarla gelip bakılan tansiyon ölçümlerinde anormallik tespit edildiğinde hasta doktora görünür.Bu çeşit hastaların sayısı azdır, çünkü yüksek tansiyon genellikle kendini böyle göstermez dediğimiz gibi az bir kesimde bu belirtiler kendini gösterir.
Bu sebepten dolayı özellikle ailesinde hipertansiyon geçmişi olan, 40 yaşın üzerinde olan, obeziteler (özellikle karın bölgesinde yağlanma olanlar), şeker hastaları, uyku apnesinden muzdarip olan bireylerin sürekli tansiyon kontrolü yaptırmaları tavsiye edilir.
Hipertansiyonun kronik bir rahatsızlık olması hayat boyu bununla yaşamak çoğu zaman kişiyi tedirgin eder ve bu teşhisten kaçmaya uğraşır.
Zaman zaman  karlılaştığı normal değerler kişiye güven aşılar, teşhisin hatalı koyulduğunu düşünmeye başlar.Kişi her yönüyle hastalıkla ilgi tam olarak bilinçlendirilmelidir. Hipertansiyona ile ilgili bilimsel kanıtlar araştırılmalı ve hastaya aktarılmalıdır.
Birinci tespit efor testi sırasında tansiyon değerlerinin yükselmesidir. Bu test hipertansiyonun olup olmadığını anlamak ve başka risk etmenleri varsa koroner kalp rahatsızlığının da teşhisi amacıyla yapılır.
Tekrardan ekokardiyografi olarak adlandırılan kalbin ultrason metoduyla incelenmesi, kalp kasını görünür hale getirerek kalbin yüksek basınç karşısında düzgün çalışıp çalışmadığını ve hipertansiyonun var olup olmadığı ile alakalı ipuçları verir.
Göz dibi kontrolü göz damarları üzerinde hipertansiyonun varlığı ile ilgili bilgi verir.Bu yöntemlerden daha önemlisi 24 saatten 48 saate kadar kişinin üzerinde takılı durabilen çok kolay kullanımı olan bireyin 15 dakikalık zaman aralıklarıyla tansiyon ölçümünü yaparak günlük yaşantısı içinde tansiyonunu değerlerini tespite imkan sağlayan tansiyon holteridir.(tansiyon değeri ölçüp kaydeden cihaz)
Hipertansiyon tedavisinde kullanılan, solunum egzersizi yöntemi nedir ?
Bu metod standart tedavi programı ile beraber olarak uygulanan hastanın özel bir aletle solunum egzersizi yapmasını kapsar. 90’lı yıllardan beri kullanılan bu yöntemin hasta bireyin lehine, çok olumlu ve önemli ölçüde iyileşmenin olduğu gözlemlenmiştir. Nefes alıp verme oranının dakikada 10 nefesin aşağısına düşürülmesiyle vücuttaki sempatik sinir etkinliği yavaşlamaya başlar.Durum böyle olunca ince kan damarlarını saran kas katmanı salınır ve damar yavaşça genişleyerek damar içi kan dolaşımını rahatlatır ve bu da tansiyon değerlerini aşağıya çekmeye başlar.
Ev,iş yeri vb.gibi her yerde uygulanabilen, kullanım ve taşınması kolay, yan etkisi olmayan FDA’ nın tavsiye ettiği ve onayladığı bir aletle her seferde en az 5 dakika, bir hafta içerisinde ise en az 45 dakika süreyle yavaş bir şekilde nefes alıp verme hızında (dakikada 10 defadan daha az) derin ve yavaş nefes alma ve çok yavaş bir şekilde uzun soluk verme egzersizi temeline dayanır. Bu nefes egzersizinin hastalarda çok olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Cevabınız
19 + 11 =